Beyond Health Care – status społeczno-ekonomiczny i zdrowie ad

Odsetek ten był nieco wyższy w krajach Europy Wschodniej, ale nie więcej niż 10% w każdym kraju. Chociaż można argumentować, że lista stanów medycznych uznanych za potencjalnie podatne na interwencję medyczną była zbyt ograniczona, ustalenia są zgodne z wynikami wcześniejszych badań.3 W Stanach Zjednoczonych mamy bardzo niewiele przykładów interwencji w zakresie opieki zdrowotnej, które mają zmniejszone różnice w zakresie opieka zdrowotna, nie wspominając już o zdrowiu.4 Istnieją granice tego rodzaju szeroko zakrojonych badań epidemiologicznych, które reprezentują Mackenbach i in. Dane nie mówią nam zbyt wiele o tym, co powoduje różnice socjoekonomiczne w zdrowiu lub o tym, co możemy z nimi zrobić. Kolejna faza prac porównawczych w tej dziedzinie musi bardziej systematycznie skupiać się na cechach charakterystycznych na poziomie krajowym, w tym na polityce społecznej i gospodarczej, a także różnicach demograficznych, środowiskowych, społecznych i kulturowych, które mogłyby wyjaśnić wzorce zdrowotne. Opierając się na wynikach zdrowotnych z 22 krajów, w odróżnieniu od 2 lub 3, lepiej możemy przeanalizować specyficzne cechy charakterystyczne dla danego kraju, aby zrozumieć, co kształtuje wielkość dysproporcji w zdrowiu w różnych krajach. Zarówno bezwzględne, jak i względne ryzyko jest kluczowe do rozważenia, ponieważ niektóre strategie na szczeblu krajowym mogą koncentrować się na poprawie zdrowia wszystkich obywateli, a inne strategie mogą skupiać się na zmniejszaniu nierówności społeczno-ekonomicznych w zakresie wyników.
Sądząc po wynikach Mackenbacha i innych, polityki związane z profilaktycznymi interwencjami społecznymi, gospodarczymi i behawioralnymi mogą mieć większy wpływ na zmniejszanie różnic niż tradycyjne interwencje medyczne, nawet jeśli są niezamierzonym produktem ubocznym.
Konieczność skoncentrowania się na interwencjach niezwiązanych z opieką zdrowotną jest również zgodna z raportem Achesona z 1998 r. W Wielkiej Brytanii5 oraz z Komisją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie społecznych uwarunkowań zdrowia. W sprawozdaniu Achesona zaproponowano 39 różnych strategii politycznych mających na celu poprawę zdrowia, w szczególności zdrowia osób znajdujących się w trudnej sytuacji; tylko 3 z 39 były oparte na tradycyjnej opiece medycznej.6 Inne dotyczyły polityk w obszarach takich jak ubóstwo i dochody, edukacja, bezrobocie, mieszkania, transport, środowisko (w tym zanieczyszczenie) i żywienie. Sprawozdanie WHO nie jest jeszcze kompletne, ale prawdopodobnie zaproponuje uzupełniający zestaw zaleceń .7,8
Artykuł Mackenbach i in. pomaga także w debacie na temat zdrowia i opieki zdrowotnej w nadchodzących wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory kandydaci na prezydenta skupili się głównie na ubezpieczeniach zdrowotnych i opiece zdrowotnej jako na drodze do poprawy zdrowia, szczególnie dla najbardziej poszkodowanych obywateli. Niemal wszystkie kraje zbadane przez Mackenbacha i in. posiadać krajowe ubezpieczenie zdrowotne lub politykę opieki zdrowotnej, jednak w każdym z tych krajów utrzymują się znaczne dysproporcje socjoekonomiczne w zakresie zdrowia. Mimo że ogólnokrajowa opieka zdrowotna jest ważna z wielu powodów, nie powinniśmy liczyć na to, że ograniczy ona więcej niż niewielką część nierówności społeczno-ekonomicznych, rasowych i etnicznych, jakie widzimy w Stanach Zjednoczonych. Będziemy potrzebować dodatkowych i szerszych zmian w polityce, aby zmniejszyć dysproporcje i poprawić stan zdrowia ludności.
Ponieważ nadal szukamy sposobów na zmniejszenie różnic społeczno-ekonomicznych w zdrowiu, musimy stawić czoła rzeczywistości, że nie będzie magicznej kuli Różnice w statusie społeczno-ekonomicznym wynikają z licznych czynników ryzyka i zróżnicowanego dostępu do szerokiej gamy zasobów. Nierówności społeczno-ekonomiczne w zdrowiu są wszechobecne, a jednak bardzo zmienne. Naszym wyzwaniem jest teraz określenie warunków na poziomie kraju, które generują duże ryzyko i polityki społeczne, które mogą im zaradzić.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym artykułem.
Author Affiliations
Z Harvard School of Public Health w Bostonie.

[podobne: dna moczanowa objawy, trening umiejętności społecznych dla dzieci, kraniektomia ]

Powiązane tematy z artykułem: dna moczanowa objawy kraniektomia trening umiejętności społecznych dla dzieci