Do No Harm: Jak magiczna kula na raka prostaty stała się problemem medycznym ad

Jak bezpieczny powinien być ten lek. Justman odkrył artykuł opublikowany w Journal of Cellular Biochemistry w 1992 r. – rok przed rozpoczęciem badania – w którym panel dotyczący chemoprewencji raka prostaty sugerował, że aby zmniejszyć ogólne ryzyko w dużych populacjach, środki chemioterapeutyczne muszą być całkowicie bezpłatne jakichkolwiek skutków ubocznych. Podsumowuje: Tylko ze względu na ugruntowaną zasadę brawury ze strony ostrożności ciężar dowodu w tej debacie sprowadza się wyłącznie do zwolenników powszechnego stosowania leku, którego bezpieczeństwo jest pytanie. Ich argumenty muszą spełniać wyższy standard dowodów i do tego jeszcze tego nie zrobiły. Przypadek Justmana byłby jeszcze silniejszy, gdyby uwzględnił reanalizę pierwotnego procesu. W ciągu pierwszych 7 lat głównym efektem finasterydu było zapobieganie biopsjom diagnostycznym, a nie profilaktyki raka. Ponieważ finasteryd obniża poziom antygenów specyficznych dla gruczołu krokowego, mężczyźni byli uśpieni fałszywym poczuciem bezpieczeństwa, a 15% mniej mężczyzn, którzy brali lek, przeszło biopsję. To sztucznie zmniejszało liczbę nowotworów. Jednak u mężczyzn, którzy rzeczywiście przeszli biopsję, nie było istotnego zmniejszenia ryzyka rozpoznania raka. Tak więc, przy braku jakichkolwiek korzyści, obawy Justmana dotyczące potencjalnych szkód są jeszcze większe.
Patrick C. Walsh, MD
Johns Hopkins Medical Institutions, Baltimore, MD 21287

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów