Metylacja DNA w raku płuc

Brock i wsp. (Wydanie z 13 marca) donosi, że metylacja genu, zwłaszcza metylacja genów p16 i CDH13, była związana z wczesnym nawrotem niedrobnokomórkowego raka płuca w stadium I (NSCLC). Wcześniej ocenialiśmy związek między metylacją pięciu genów a rokowaniem u 351 japońskich pacjentów, którzy zostali poddani resekcji na NSCLC i stwierdzili, że tylko metylacja p16 była istotnie powiązana ze złym rokowaniem.2 Przeanalizowaliśmy nasze wyniki ponownie i odkryliśmy, że metylacja zarówno p16, jak i CDH13 było również związane ze złym rokowaniem u 199 pacjentów z gruczolakorakiem płuca, nawet gdy nowotwory te były ograniczone do stadium I choroby. Donoszono również, że metylacja p16 i CDH13 była znacznie rzadziej występująca w guzach naskórka receptora naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR) niż w guzach typu dzikiego EGFR, co sugeruje mniejsze zaangażowanie metylacji tych genów w nowotworzenie związane z EGFR. wsparcie dla Brock i wsp. w odniesieniu do prognostycznego znaczenia metylacji genów w NSCLC.
Shinichi Toyooka, MD
Uniwersytet Okayama, Okayama 700-8558, Japonia
okayama-u.ac.jp
Keitaro Matsuo, MD
Aichi Cancer Center Research Institute, Nagoya 464-8681, Japonia
Adi F. Gazdar, MD
University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas, Dallas, TX 75390-8593
3 Referencje1. Brock MV, Hooker CM, Ota-Machida E, i in. Markery metylacji DNA i wczesny nawrót w stadium I raka płuc. N Engl J Med 2008; 358: 1118-1128
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
2. Toyooka S, Suzuki M, Maruyama R i in. Związek między nieprawidłową metylacją a przeżyciem w niedrobnokomórkowych rakach płuc. Br J Cancer 2004; 91: 771-774
Web of Science Medline
3. Toyooka S, Tokumo M, Shigematsu H, i in. Dowody mutacyjne i epigenetyczne dla niezależnych szlaków dla gruczolakoraków płucnych powstających u osób palących i niepalących. Cancer Res 2006; 66: 1371-1375
Crossref Web of Science Medline
Interesującym odkryciem Brocka i współpracowników jest to, że metylacja genów w węzłach chłonnych jest związana z nawrotem raka płuc; oznacza to, że mikroskopowo niewykrywalne mikroprzerzuty można wykryć za pomocą testu do metylacji genu. Ważność ich wieloczynnikowej analizy jest jednak wątpliwa z powodu niewłaściwego stopnia zaawansowania raka płuca i niezwykłych różnic w przeżyciu u pacjentów z nowotworami o różnych stopniach T. Ogólnie rzecz biorąc, wskaźniki przeżycia pacjentów z stadium raka płuca w stadium T1 i pacjentów z stadium raka płuca T2 różnią się znacznie, ale badanie Brock et al. wskazali, że nie różnią się znacząco. Być może nieprawidłowe wyniki badań lub selekcja wpłynęły na ich wyniki.
W Kyu Park, MD
Yonsei University College of Medicine, Seul, Korea Południowa
ac
Odniesienie1. Rami-Porta R, Ball D, Crowley J, i in. Projekt inscenizacji raka płuca IASLC: propozycje rewizji deskryptorów T w nadchodzącej (siódmej) edycji klasyfikacji TNM na raka płuc. J Thorac Oncol 2007; 2: 593-602
Crossref Web of Science Medline
Brock i wsp. odkryli, że metylacja konkretnej kombinacji genów miała zdumiewający iloraz szans 25,25 dla nawrotu wczesnego stadium raka płuc Zbadali wpływ każdego z tych genów na trzy różne typy tkanek, wykonując co najmniej 30 różnych testów statystycznych bez korekty dla testów z wieloma hipotezami. Korekta Bonferroni1 zastosowana do danych w Tabeli 3 artykułu wskazuje, że tylko 2 z 11 wyników, które pierwotnie okazały się istotne, pozostają znaczące.
Nadeem Riaz, mgr inż.
Stanford University, Stanford, CA 94305
nadeem. com
Odniesienie1. Manly KF, Nettletone D, Hwang JT. Genomika, wcześniejsze prawdopodobieństwo i testy statystyczne wielu hipotez. Genome Res 2004; 14: 997-1001
Crossref Web of Science Medline
Brock i wsp. sugerują, że ich test może zidentyfikować mikroprzerzuty w węzłach chłonnych, a zatem poprawić ocenę zaawansowania NSCLC. Jednakże nie podali żadnych danych dotyczących wyniku, gdy markery metylacji DNA wykryto w guzie pierwotnym, ale nie w węzłach chłonnych.
Haluk Tezcan, MD
Centrum Kootenai Cancer, Coeur d Alene, ID 83814
org
Odpowiedź
Autorzy odpowiadają: Potwierdzamy potwierdzenie przez Toyooka i in. z naszych ustaleń dotyczących metylacji p16 i CDH13 w gruczolakorakach płuc u japońskich pacjentów. Park sugeruje, że moglibyśmy nieprawidłowo wyselekcjonować chorobę u naszych pacjentów, ponieważ wskaźniki przeżywalności u pacjentów ze zmianami T1 i pacjentów ze zmianami T2 nie różniły się istotnie. W naszym badaniu skorygowany współczynnik ryzyka dla ryzyka nawrotu nowotworu raka płuca w stadium T2, w porównaniu z ryzykiem nawrotu stadium raka T1, wynosił 1,71 (95% przedział ufności, 0,86 do 3,41; P = 0,13) , która jest podobna do tej opisywanej w ostatnich badaniach.2,3
Riaz sugeruje, że nasze wyniki wymagają korekty w przypadku testowania wielu hipotez. Jednakże ważność naszych odkryć byłaby mniejsza, gdyby metylacja genów była niekonsekwentna w różnych tkankach w ich kontekście anatomicznym. Nasze wyniki były zgodne w guzach i węzłach chłonnych. Co więcej, korekty dotyczące wielokrotnego testowania nie były wymagane, ponieważ wybraliśmy geny na podstawie hipotez uzyskanych z wcześniejszych badań, które wskazały na znaczenie metylacji tych genów w raku płuc. Nie rozpoczęliśmy badania z wykorzystaniem dużego zestawu potencjalnie narażonych na błędy możliwości (tj. Genów) opartych przede wszystkim na wartościach P. Jednakże przedstawiliśmy oszacowane ilorazy szans i przedziały ufności dla wszystkich siedmiu genów jako głównej waluty naszych wniosków. W odpowiedzi na Tezcan, metylacja genów, które badaliśmy, ma konsekwencje biologiczne, a odwrócenie metylacji może otworzyć nowe możliwości leczenia.
Malcolm V. Brock, MD
James G. Herman, MD
Stephen B. Baylin, MD
Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore, MD 21287