Nierówności socjoekonomiczne w zdrowiu w 22 krajach europejskich ad 8

Jest to zaskakujące, ponieważ kraje te mają długą historię egalitarnych polityk, odzwierciedloną między innymi w polityce społecznej. Polityka ta zapewnia wysoki poziom ochrony socjalnej wszystkim mieszkańcom kraju, powodując mniejsze nierówności w dochodach i niższe wskaźniki ubóstwa.33,34,37 Nasze wyniki sugerują, że chociaż rozsądny poziom zabezpieczenia społecznego i usług publicznych może być niezbędny warunek mniejszych nierówności w zdrowiu, nie jest wystarczający. Czynniki ryzyka związane ze stylem życia odgrywają istotną rolę w przedwczesnej śmierci w krajach o wysokim dochodzie38, a także wydają się przyczyniać do utrzymywania się nierówności w zakresie śmiertelności w regionie północnym39. Nasze badanie pokazuje, że chociaż nierówności w zdrowiu związane ze statusem społeczno-ekonomicznym są obecne wszędzie, ich wielkość jest wysoce zmienna, szczególnie w przypadku nierówności w zakresie śmiertelności. Wynik ten oznacza, że istnieje możliwość zmniejszenia nierówności w zakresie śmiertelności. Opracowywanie polityk i interwencji, które skutecznie ukierunkowują strukturalne i bezpośrednie determinanty nierówności w zakresie zdrowia, jest pilnym priorytetem dla badań nad zdrowiem publicznym40.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wspierany przez dotację (2003125) od Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów Unii Europejskiej w ramach projektu Eurothine.
Nie zgłoszono żadnego potencjalnego konfliktu interesów związanego z tym artykułem.
Ten artykuł został gruntownie poprawiony. Zobacz pdf artykułu, który został pierwotnie opublikowany.
Dziękujemy członkom konsorcjum Eurothine za uwagi i sugestie dotyczące poprzedniej wersji tego manuskryptu.
Author Affiliations
Z Departamentu Zdrowia Publicznego, Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmus, Rotterdam, Holandia (JPM, IS, A.-JRR, MMS, GM, AEK); INSERM Unité 687, Saint-Maurice, Francja (GM); Sztokholmskie Centrum Zdrowia Stowarzyszeń Przejściowych, Södertorn University College, Södertorn, Szwecja (ML); oraz Departament Epidemiologii i Biostatystyki, Narodowy Instytut Rozwoju Zdrowia, Tallin, Estonia (ML).
Prośby o ponowne przesłanie do Dr. Mackenbacha w Departamencie Zdrowia Publicznego, Centrum Medycznym Uniwersytetu Erasmus, PO Box 2040, 3000 CA Rotterdam, Holandia, lub w. Inni badacze, którzy uczestniczyli w badaniu, są wymienieni w dodatku.

dodatek
Oprócz autorów w badaniu wzięli udział następujący członkowie grupy roboczej Unii Europejskiej ds. Nierówności społeczno-ekonomicznych w zdrowiu: Naukowy Instytut Zdrowia Publicznego, Bruksela – H. van Oyen, S. Demarest; Wydział Demografii i Geografii, Wydział Nauk, Uniwersytet Karola w Pradze, Praga, Czechy – J. Rychtarikova; Katedra Geografii Społecznej i Rozwoju Regionalnego, Wydział Nauk, Uniwersytet Karola w Pradze, Praga, Czechy – D. Dzurova; Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Kopenhaga – O. Andersen; Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Uniwersytet Południowej Danii, Kopenhaga – O. Ekholm; School for Health, University of Bath, Bath, England – K. Judge; Narodowy Instytut Rozwoju Zdrowia, Departament Epidemiologii i Biostatystyki, Tallin, Estonia – M
[hasła pokrewne: przeglądarka skierowań na leczenie sanatoryjne nfz, lista leków dla seniorów, korona porcelanowa na cyrkonie ]

Powiązane tematy z artykułem: korona porcelanowa na cyrkonie lista leków dla seniorów przeglądarka skierowań na leczenie sanatoryjne nfz