Randomizowana próba Acyklowiru przez 7 dni lub 21 dni zi bez prednizolonu w leczeniu ostrego opryszczki ad 7

W ostrym kontraście wystąpił wzrost liczby zdarzeń niepożądanych, w tym epizodu krwawienia zgłaszanego w związku ze stosowaniem steroidów, chociaż pacjenci, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia takich działań niepożądanych, zostali wykluczeni z badania. Zauważono również szereg nieprawidłowości laboratoryjnych, w szczególności granulocytozy wywołanej steroidami. Podsumowując, wyniki tego badania sugerują, że dodanie prednizolonu do acyklowiru może przynieść dodatkowe korzyści w gojeniu wysypki oraz w zapadalności i nasileniu bólu podczas pierwszych kilku tygodni choroby, ale nie ma znaczącego wpływu na częstość występowania lub nasilenie neuralgii poopryszczkowej. Biorąc pod uwagę, że krótki przebieg prednizolonu nie jest pozbawiony działań niepożądanych, nawet u pacjentów bez przeciwwskazań, nie można zalecić stosowania tego leku w postaci półpasiec. Dłuższy (21-dniowy) cykl leczenia acyklowirem również przyniósł dodatkową dodatkową korzyść w odniesieniu do częstości występowania i nasilenia bólu w ostrej fazie choroby. Chociaż nie było to związane z żadną kliniczną nietolerancją, koszty dodatkowych 14 dni leczenia acyklowirem są znaczne, a wyniki te dostarczają niewystarczających dowodów na korzyści kliniczne w celu poparcia stosowania dłuższego kursu acyklowiru w rutynowym leczeniu ostrego półpaśca. u pacjentów immunokompetentnych.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Przedstawione w części na spotkaniu Herpes – globalne wyzwanie , sponsorowanym przez Wellcome Foundation, Ltd., Berlin, Niemcy, 4-6 czerwca 1992.
Wspierany przez grant z Wellcome Research Laboratories, Beckenham, Wielka Brytania.
Mamy dług wdzięczności wobec pani P. Ogan, pani U. Johnson, pani C. Care, pani B. Ball i pani J. Ellis, asystentów badawczych, bez których nie można było przeprowadzić tego badania; dr Paulowi Fiddianowi za jego radę; oraz pani Lyndy Kellam do analizy statystycznej.
Author Affiliations
Z Wydziału Infekcji i Medycyny Tropikalnej, Birmingham Heartlands Hospital, Birmingham (MJW); Sir Humphry Davy Departament of Anesthesia, Bristol Royal Infirmary, Bristol (RWJ); Departament Chorób Zakaźnych i Medycyny, Royal Hallamshire Hospital, Sheffield (MWM); Wellcome Research Laboratories, Beckenham (JT, JC); i Departament Chorób Zakaźnych i Medycyny Tropikalnej, Szpital Monsall, Manchester (BKM) – wszystko w Wielkiej Brytanii.
Zwróć się z prośbą o przedruk do Dr. Wooda z Departamentu Infekcji i Medycyny Tropikalnej, Birmingham Heartlands Hospital, Bordesley Green E., Birmingham B9 5ST, United Kingdom.
[przypisy: skierowanie do pracowni diagnostycznej, asumin forum, trening umiejętności społecznych dla dzieci ]